Petr Loyka: Od ministerstva chci metodiku, jak máme chránit vodu
Významnou roli ve sporu o realizaci východní tangenty hraje zákonná ochrana vodních zdrojů, které…
20. 04. 2016 - 00:00
Europoslanec za Svobodné Petr Mach navštívil v úterý Olomouc. Po přednášce na Právnické fakultě se setkal večer s veřejností a hodinu a půl trpělivě odpovídal na otázky, obvykle se týkající tradičních témat Svobodných - tedy dotací a udržitelného státu. S ohledem na blízkost krajských voleb však téma rozhovoru pro Večerník muselo být mírně jinde.
Existuje zákon o rozpočtovém určení daní, který říká, že kus z vybrané DPH, kus z vybrané daně z příjmu právnických osob, a tak dále, se posílá obcím a krajským rozpočtům, a podstatná část zůstává ve státním rozpočtu. Kraj nemá své vlastní daně. Obec má třeba daň z nemovitosti. Kraj daně nemá a přerozděluje jen to, co mu náleží v rámci přerozdělení. Krajští politici nemají ani možnost svým občanům daně třeba snížit, což na státní a obecní úrovni je možné. Možná bychom se měli zamyslet, jestli to nezměnit, ale to samozřejmě neudělá samotný kraj.
Je to dvousečné, protože Brusel má pravidlo, že když přidělí dotací, tak ten žadatel, v tomto případě kraj, k tomu přidá značnou část ze svého. To vedlo jak u státního rozpočtu, tak v případě některých obcí a krajů k obřímu zadlužování. Aby se čerpalo, museli mít svoje, na svoje neměli jinak než zadlužováním. Ten kraj samozřejmě tyto peníze smí použít jen na to, co umožňuje ten který dotační program, a dostává se tím do pasti. Neměli bychom nikdy zapomínat, že evropské dotace jsou peníze, které nejprve musel někdo vydělat. Byl to konkrétní člověk, který šel, platil DPH, z toho to putovalo do Prahy, z doho část do Bruselu, a pak se to zase nějak přerozdělovalo zpátky, a zase někdo musel přidat na takzvané spolufinancování. Kdybychom měli jak na úrovni obcí, tak na úrovni krajů zásadu, že hospodaří jen se svými penězi, a je na zastupitelstvu, jak ty peníze rozdělí, bylo by to mnohem lepší, než současný systém.
Za úspěšný můžeme určitě označit ten kraj, který zvládá hospodařit dobře, tedy bez zadlužování, a který místo hloupých projektů, v uvozovkách pomníků za peníze daňových poplatníků udělá něco užitečného, a to může posoudit jen jednotlivý občan, jednotlivý volič. To je to podstatné, totiž aby se politici zodpovídali občanům, a ne nějakým úředníkům v Bruselu.
Já nechci zastavit příjem dotací. Jakmile se změní systém, že nebudeme odvádět tolik peněz do Bruselu, že tyto peníze zůstanou v kapsách lidí, v rozpočtech obcí a v rozpočtech krajů, nebudeme dotační přerozdělování potřebovat. Dokud ten systém existuje, má ten politik i odpovědnost zkoušet je získat. A je jeho odpovědnost, aby to nerozdělil na hlouposti. Považoval bych za mnohem lepší, kdyby kraje měly svůj díl daní a tedy možnost financovat si opravy silnic, a nepotřebovali bychom systém dotací, kdy jeden dostane a druhý nedostane.
Myslím, že to ví každý, že jakékoli dotace vytvářejí korupční prostředí. Korupce je, když politik, který má nějakou pravomoc rozhodovat o cizích penězích, a pokud se mu ta možnost rozšíří, zvětšuje se tím prostor pro korupci. Je mnoho zájmových skupin, které si dokážou prosadit, aby tyto peníze byly rozděleny jedním, nebo druhým směrem. Systém dotací je korupční, ať jsou to dotace ze státního rozpočtu, nebo z Bruselu. Proto stále dokola říkám, že obce i kraje mají mít svoje podíly na daních, a zodpovídat se svým voličům. Ne rozdělovat dotace.
Vlastimil Blaťák
Významnou roli ve sporu o realizaci východní tangenty hraje zákonná ochrana vodních zdrojů, které…
Úspěchy i neúspěchy současné vládnoucí koalice byly jedním z hlavních témat rozhovoru s primátorem…
Jako lídr vedl společnou kandidátku Pirátů a Starostů v Olomouckém kraji, která nakonec v krajských…
V průběhu loňského roku odešla Zuzana Majerová Zahradníková od občanských demokratů a spolu s…
Frontman kapely Stracené Ráj, starosta Nákla, Pepin z Hané a nově také senátor. Všechny tyto role…
Volby do zastupitelstva Olomouckého kraje nás čekají už tento týden. Mezi klasickými stranami…