Záhadná krabice na Envelopě mňouká a vypouští olomoucká kvanta
Upozornit na špičkový olomoucký výzkum na poli kvantových technologií, to je hlavním cílem nového…
foto: archiv Hanáckého večerníku
29. 01. 2020 - 08:06
V úterý byla zahájena druhá etapa přestavby železničního uzlu v Přerově. Po rekonstrukci železniční stanice začala přestavba nedaleké výhybny Dluhonice a přilehlých mezistaničních úseků. V rámci přestavby budou zrušeny všechny železniční přejezdy, které nahradí silniční nadjezd a lávky pro pěší. Díky tomu bude maximální rychlost vlaků v tomto úseku zvýšena až 160 km v hodině. Práce by měly být dokončeny v závěru příštího roku a celkové investiční náklady dosáhnou 3,8 miliardy korun.
„Stavba navazuje na již provedenou modernizaci traťových úseků z Přerova do Hranic na Moravě a do Olomouce i na dokončenou první etapu přestavby přerovského uzlu. Nyní přijde na řadu takzvaný triangl, na kterém se nachází také výhybna Dluhonice. Kromě zlepšení jízdního komfortu dojde i ke zvýšení traťové rychlosti a tomu odpovídajícímu zkrácení jízdních dob. Zlepší se rovněž napojení Dluhonické spojky, které bude odpovídat současnému pravostrannému provozu,“ popsal generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Rekonstrukce zahrnuje železniční spodek a vršek, mosty, propustky a v nezbytném rozsahu také elektrická zařízení včetně osvětlení výhybnu v Dluhonicích. Přestavba se nevyhne také zabezpečovacím a sdělovacícm zařízením a trakčnímu vedení.
Poslední levostranná železniční trať v Česku tak bude převedena na pravostranný provoz v závěru roku 2021. V přímém směru na Přerov budou vlaky dosahovat až 130 kilometrové rychlosti. A v úseku mezi Přerovem a Prosenicemi se po dokončení prací zvýší maximální rychlost na 160 km v hodině.
Součástí rekonstrukce bude zrušení železničních přejezdů, které nahradí novostavba nadjezdu a dvě lávky pro pěší. Nebudou chybět ani protihlukové stěny, které výrazně sníží hladinu hluku na území Přerova včetně místní části Dluhonice.
Na místě stávající provozní budovy bude postavena novostavba, do které bude umístěno nové zabezpečovací a sdělovací zařízení. Po rekonstrukci bude výhybna nově ovládaná dálkově z Centrálního dispečerského pracoviště Přerov.
Projekt druhé etapy modernizace je spolufinancován Evropskou unií a celkové náklady činí 3 792 404 074 Kč bez DPH.
Upozornit na špičkový olomoucký výzkum na poli kvantových technologií, to je hlavním cílem nového…
Na Svatém Kopečku opravují autobusovou zastávku ve směru na Olomouc. Práce odstartovaly 5. srpna a…
Poprvé od roku 2015 mají kraje zůstat bez pravidelného příspěvku ze Státního fondu dopravní…
Arionova kašna na Horním náměstí dostává novou sezónní květinovou výzdobu. Aranžmá pro letošní rok…
Olomouc se konečně přidává k městům, kde cestující nemusí před nástupem do MHD řešit automat,…
Olympia Olomouc v neděli 9. srpna ožila během, hudbou a energií stovek účastníků. Premiérový ročník…