Zde může být vaše reklama.

Bude mít 55 dílů Velká cena vytrvalců startuje na Kosíři

Velká cena vytrvalců startuje na Kosíři

foto: Petr Pelíšek

01. 01. 2024 - 07:00

Už 6. ledna odstartuje nový ročník Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje, jednoho z největších běžeckých seriálů u nás. A to již tradičně: výběhem na „hanácký Mont Blanc“, jak se přezdívá známému vrchu s rozhlednou nad lázněmi a obcí Slatinice. Zimní běh přes Kosíř je tradičně prvním závodem seriálu, který bude mít oproti letošku o jeden díl více - konkrétně 55.

Velká cena vytrvalců oslavila své čtyřicáté jubileum v roce 2020, příští ročník tedy bude mít už pořadové číslo 44. Také v tomto ohledu obtížně hledá v tuzemsku konkurenci. Za existencí seriálu stojí TJ Liga stovkařů Olomouc, sdružení amatérských kondičních a výkonnostních běžců především ze střední Moravy. Seriál míval kdysi maximálně do dvacítky dílů, s příchodem velkého běžeckého boomu předchozích let však postupně narůstal a již několikátým rokem čítá nejméně padesát závodů (hranici šedesáti si také pořadatelé s ohledem na termínové kapacity a síly účastníků určili jako nepřekročitelnou). Mezi významné a oblíbené podniky sdružené pod hlavičku Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje patří vedle již zmíněného úvodního Zimního běhu přes Kosíř třeba také Rohálovská desítka nebo Jesenický maraton a půlmaraton.

Co charakterizuje Velkou cenu asi nejvíce, je její pestrost. Z nabídky zařazených závodů si totiž vybere opravdu každý: milovníci kratších vytrvaleckých tratí i opravdu dlouhých běhů, krosaři, vrchaři i asfaltáři a díky červencové Hudební pětce na dráze rovněž kovaní atletičtí vyznavači tartanu. A protože padesátku závodních startů za rok přežije ve zdraví a optimální formě málokdo, bodování seriálu umožňuje usilovat o přední pozice i borcům, kteří svou formu ladí na menší porci ostrých kilometrů. Naplno se boduje pouze v sedmnácti závodech, přičemž se každému účastníkovi započítávají vždy jeho nejvyšší dosažené bodové zisky v aktuálním ročníku. Vítěz kategorie získává 70 bodů, další v pořadí mají bodový zisk odvozený od své časové ztráty na prvního. Jakýkoliv start nad oněch sedmnáct navíc je oceněn pouze symbolickými dvěma bonifikačními body, jež však mohou v konečném pořadí hrát někdy i dosti významnou roli.

Protože je Velká cena vytrvalců Olomouckého kraje seriálem skutečně celoročním, zahajuje počátkem ledna a končí v první půli prosince, samotné slavnostní vyhlášení výsledků a ocenění těch nejlepších se odehrává vždy až na začátku dalšího roku. Pro odměnu si jde trojice medailistů v osmi vypsaných věkových kategoriích (pět mužských a tři ženské) a ceremoniál je zlatým hřebem malého běžeckého plesíku, na němž se všichni přátelsky sejdou, aby zhodnotili tu svou uplynulou sezonu. A naplno se vrhli do té nové…

Tedy všichni; spíše jen malé procento těch nejvěrnějších. Vzhledem k tomu, že alespoň jednoho závodu Velké ceny se účastní kolem dvou tisícovek běžců, celá ta masa by se do sálu při slavnostním vyhlašování rozhodně nevešla.

Další články