Zde může být vaše reklama.

Historie olomouckých staveb: Moravské divadlo Olomouc

Historie olomouckých staveb: Moravské divadlo Olomouc

foto: MDO

20. 08. 2021 - 13:51

Olomouc jako historické město nabízí návštěvníkům i obyvatelům obrovské množství příběhů a pohledů zpět do historie. Nejinak je tomu u historických budov, které se v hanácké metropoli nacházejí. Pojďte se spolu s námi podívat do historie některých z nich.

Díl 17.: Moravské divadlo Olomouc

Moravské divadlo s kapacitou kolem čtyř stovek diváků patří mezi nejstarší divadelní budovy v České republice. Kromě samotné budovy divadla byl v roce 1831 otevřen také společenský sál Reduta, kde dnes probíhají koncerty Moravské filharmonie.

Budovu Moravského divadla, která byla slavnostně otevřená 3. října 1830 akcí na dnešním Horním náměstí, navrhl dvorní vídeňský architekt Josef Kornhäusel. Vzhledem k tomu, že v době vzniku budovy byla Olomouc městem s německou národnostní většinou, stalo se divadlo čistě německou institucí. Na fasádě budovy tak byli po roce 1884 vyobrazení takoví velikáni německé kultury, jako byli Schiller, Goethe, Mozart a Wagner. S českým repertoárem se mohli návštěvníci divadla setkat pouze sporadicky.

První doklady o tom, že se v divadle hrálo něco českého, pochází z roku 1838, tehdy osm let po otevření, kdy byla na prknech znamenajících svět uvedena hra Čech a Němec, kterou vytvořil Jan Nepomuk Štěpánek. V roce 1843 se pak na olomouckých prknech Moravského divadla objevila hra Divotvorný hrnec od Václava Klimenta Klicpery.

Inscenace v českém jazyce byly v divadle hrány až od roku 1848, kdy do repertoáru přibyly hry Václava Klimenta Klicpery, Josefa Kajetána Tyla a Simeona Karla Macháčka. V roce 1884 ale radnice česká představení zakázala. Jako už české bylo divadlo otevřeno v roce 1920, 1. září, kdy se hrála opera Libuše.

Moravské divadlo v letech přestavby 1924 až 1929
 
Mezi roky 1924 a 1929 proběhly na budově Moravského divadla významné stavební práce. Během těchto let byla provedena rozsáhlá přístavba zadního traktu, ve kterém je umístěné provozní zázemí. Zásadní se stala přestavba hlavního objektu mezi roky 1940 až 1941, podle návrhu, který vytvořil Karel Fischer. V těchto letech proběhla i úprava průčelí, během které šly pryč všechny figurální a dekorativní výzdoby z přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Jednoduchá klasicistní fasáda končí trojúhelníkovým štítem s plastikou, kterou vytvořil sochař Vojtěch Hořínek a znázorňuje symboly divadla. Po stranách jsou nad okny viditelné terakotové vlysy. Nad vstupem se od roku 1941 vyjímala kamenná moravská orlice, která ale byla v devadesátých letech 20. století odstraněná a dnes je umístěna v lapidáriu Vlastivědného muzea v Olomouci.

V současné době je průčelí budovy zakryto lešením, protože probíhá výměna části břidlicové střešní krytiny.

Další články