Zde může být vaše reklama.

Benýšek: Budoucnost pro naše děti a vnuky nelze projíst

Benýšek: Budoucnost pro naše děti a vnuky nelze projíst

foto: Facebook Richarda Benýška

10. 12. 2020 - 06:00

Richard Benýšek se řadí mezi vlivné podnikatele a známé krizové manažery. Má za sebou několik projektů po boku nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Je známý tím, že říká věci naplno a ničeho se nebojí. V poslední době také často kritizuje veřejnou správu a veřejně deklaroval svůj zájem ucházet se o provozování olomoucké tržnice. Nejen na tyto oblasti jsme jej vyzpovídali. 

Když si dáme do Googlu Vaše jméno, vyskočí na nás například zajímavá označení: „Kellnerův zlý muž, rotvajler či čistič z Hané“. Skoro to vypadá, že tu drsnou image i záměrně živíte. Nebo se pletu? 
Já bych ta označení nepřeceňoval. Musíme si uvědomit, že takto jsem byl pojmenován novináři, a to vždycky v souvislosti s nějakým pro ně zajímavým projektem a následným článkem, který o něm psali. Samozřejmě chápu, že moc lidí, kteří se tady pohybují v krizovém řízení, nemají takovou praxi jako já a tím pádem mají o mě opravdu co psát. Další věcí je, že se jednalo o začátky v byznysu, kde se chyba neodpouští. Řadu věcí jsem řešil adekvátně svému věku, myslím, že teď jsem se již více uklidnil a možná bych vše řešil jinak. 

Kromě podnikatele působícího zejména v zemědělství a lesnictví jste krizovým manažerem. Cílem takového manažera je vždy, zjednodušeně řečeno, dát věci do pořádku. Daří se Vám to? Kdybyste měl zmínit jednu věc, která se vám nejvíce povedla, která by to byla? 
Myslím, že je spousta zajímavých věcí, kde se ukázalo, že svou práci umím dělat dobře. Určitě vrcholem byla Sazka a O2 arena, kde Bestsport a.s. jako vlastník a provozovatel O2 areny byl v šíleně špatné finanční situaci. Utíkali návštěvníci, nájemci i promotéři. Firma splňovala podmínky úpadku, v hale prakticky nebyla žádná akce, a po 5 letech, když jsem projekt opouštěl, měla arena více než stovku akcí ročně a stamiliony na účtu. Dalším zajímavým projektem byla záchrana KRÁTKÉHO FILMU PRAHA, tradičního výrobce večerníčků, který rovněž byl na tom špatně – samá exekuce a úpadek. Nyní je významným poskytovatelem tohoto typu služeb. 
 
Jste dlouhá léta i členem politické strany, nedávno jste se začal angažovat více. Co jsou Vaše motivy? 
Je potřeba říct, že jsem člověk středopravého založení. Jsem životního názoru, že člověk se musí o sebe, o své blízké a o svou zemi starat sám a nečekat, až to někdo udělá za něj, případně, že mu někdo něco nadělí shůry. A měl jsem pocit, že naše ODS už zapomněla, kdo je její typický volič a příznivce.  Že lidé, kteří za ODS mluví, už zapomněli, co to je za práci, vyřídit živnostenský list, registraci k dani, veškerou problematiku se správcem daně, provoz datové schránky atp. A že už zapomněla, že tady tyto lidi musí chránit, protože oporou každé ekonomiky je malý a střední podnikatel! Je potřeba si uvědomit, že nadnárodní korporace využije veškeré investiční pobídky, které jí Česko velkoryse nabídne, a až tyto pobídky pominou, s úsměvem na rtech odejde pryč. Ale malý a střední podnikatelé tady zůstanou, a to je to důležité. 

Dalším bodem je, že mě neskutečně štve, jakým způsobem došlo v posledních letech k neskutečnému ztučnění české státní správy a samosprávy. Prakticky každý tady je úředník placený z veřejných rozpočtů. Ovšem počet aktivních osob, který celou tuto legraci platí, zůstal stejný, příp. se zmenšuje. Mladá generace (navzdory skutečnosti, že vstup do podnikání je finančně nejjednodušší v dějinách) chce mít svůj klid, a poslední co by chtěla, je práce od nevidím do nevidím a chce se tak v řadě případů zašít na teplé místečko. 

HV: Myslíte si, že v politice, na úrovni řízení města / kraje / státu je místo pro krizové řízení, jaké známe z byznysu? Nepopulární opatření se v krátkém životním cyklu politika mohou projevit v jeho dalším nezvolení, ne? 
Jsem naopak přesvědčen, že jak obce, tak kraje nyní potřebují krizové řízení se vším všudy. Celý rok 2020 byla prakticky zavřená ekonomika, a to se letos a příští rok samozřejmě projevilo a projeví brutálním výpadkem příjmů. Je divné, že podnikatelé a firmy se na to chystají od jara, ale obce a kraje doteď dělaly, že se jich to netýká. A jaké je teď pro ně překvapení, že jsou výpadky stovky milionů, které logicky někde musí chybět! Co doteď dělali? To spali na vavřínech? A i politik musí najít odvahu postavit se před lidi a říci, že je řádný hospodář, a že nelze budoucnost pro naše děti a vnuky projíst. A je na každém z nich, aby tu odvahu buď našel, anebo to nedělal. 

Olomouc není v lichotivé finanční situaci. Jak by tedy zněly rady známého krizového manažera? 
Město je v příšerné finanční situaci a lepší to nebude. Je totiž ve skupince měst, které se nejvíce dotkla změna v rozpočtovém určení daní, která se udělala v minulosti. Takže město se musí hlavně zodpovědně chovat, investice dělat takové, které mají ekonomický smysl a dále musí výrazně zefektivnit svůj provoz a zavést brutální dietu pro svoje úředníky. Já to vidím tak, že sto úředníků musí v příštím roce pryč. Rezervy tam jednoznačně jsou, je potřeba si uvědomit, že přestože letos magistrát výrazně omezil svou činnost a prakticky polovina úředníků není v práci, tak to magistrát zvládá. To znamená, že by to zvládal výhledově i s polovičním počtem lidí. Je to smělý cíl, ale začít se s dietou musí. 

Jak docílit toho, aby město snížilo své zadlužení, rozvíjelo se a současně plnilo „veřejnou službu“ a další požadované funkce samosprávy, jako doposud. Je to reálné, nebo je to vlastně protimluv?
Je to ale reálné, nicméně je potřeba více do celého procesu zapojit obyvatele města. Je potřeba jim vysvětlit, že bez nich to nepůjde, nicméně že pomoc není hejtování na sociálních sítích, ale že musí být reálná, formou zapojení se rukama k dílu.  
 
HV: Už jednou jsme tu měli heslo: „řídit stát jako firmu“. Realita ukazuje, že to prostě nejde, politika je velmi specifická. Nebo to vidíte jinak?
 
Ono v tom heslu je samozřejmě zdravé jádro. Bohužel pan premiér tento stát jako svoji firmu neřídí, což je možná štěstí. Ono se mu to možná v budoucnu někde nevyplatí. Každopádně teď je stát řízen jen podle ohlasů na sociálních sítích. Zkrátka a dobře, kde se víc hejtuje, tam se něco zvolní, umožní, rozdá, proplatí, nabídnou se koblihy. Jsme teď v takovém důchodcovsko-populistickém socialismu. Lidem se dají vysvětlit i nepopulární kroky, všichni se uskrovní, pokud je jim vysvětleno, že to je nutné. Ale nemůžete to udělat způsobem, že po nich chcete, aby zůstali zavření doma a potom dávat ven fotky, jak se koupete ve Středozemním moři nebo se necháte chytit na výletu na letišti. Politik musí jít příkladem, tady platí opravdu to: „Kdo chce zapalovat, musí sám hořet.“

Historicky jste měl blízko k hokeji. Vlastnil jste hokejovou Slávii, nyní občas kritizujete pardubický hokej. K tomu zmíněné vedení O2 arény. Jak se díváte na situaci okolo hokeje v Olomouci a také téma hokejové / multifunkční haly? 
Bohužel diskuze na téma hokej v Olomouci se dostala na úroveň, že se pořád jenom řeší stav Plecharény. Jestliže ale chceme dobrý hokej v Olomouci, tak předně musíme mít dostatek tréninkových ploch pro děti a mládež, pro univerzitu a pro veřejnost. A-tým totiž je až přirozenou špičkou ledovce, který má být z převážné části složen z odchovanců. Skutečnost je ale podstatně jiná a dost tristní. Já jednoznačně podporuji výstavbu nových tréninkových ploch s velmi ekonomickým provozem, které zajistí sportovní využití dětí, mládeže a veřejnosti. 

Celkově kritizuji skutečnost, že jdou velké peníze ze samospráv na A-týmy, což je jednoznačně v rozporu se zákonnou právní úpravou. Upozorňuji na to už léta. Jsme svědky toho, že v některých městech se zastupitelé vymkli z řetězu a dávají do hokeje neskutečné peníze, z kapes, které jim nepatří, což není v souladu s péčí řádného hospodáře a vede to k porušování hospodářské soutěže. 

HV: Nedávno jste někde prohlásil, že se zajímáte o olomouckou tržnici. Jaká je vaše vize? 
Chtěl bych, aby Olomoučáci měli ve svém městě prostor, kde si mohou v důstojném a hezkém prostředí nakoupit domácí či přírodě šetrným způsobem pěstované potraviny. Stávající stav celé plochy tržnice je tristní a dělá městu ostudu. Betonové stoly pamatují 80. léta, kdy jsem společně se svým bratrem na tržnici prodával pěstitelské výpěstky z našeho záhumenku v Horce nad Moravou. A od té doby se tam nic nezměnilo. 

Když se podíváte na Olomouc, kde vidíte nejvíce nevyužitý potenciál? 
Olomouc je sídlo univerzity, arcibiskupství a jedná se o bývalé pevnostní město c. a k. monarchie. Je na důležitém silničním a železničním tahu. Je to po Praze největší městská památková rezervace v Česku. Všude máme řadu možností a příležitostí, co a jak dál dělat.

Další články