Druhý ročník Moravské vernisáže piva proběhne v květnu
Trochu jako loni, protože tam byla skvělá atmosféra. A trochu jinak. Protože máme nové nápady a na…
07. 08. 2019 - 15:00
Hudbu, divadlo, hry pro děti či floristiku nabízí 6. ročník festivalu barokní kultury Hortus Magicus v kroměřížské Květné zahradě. Hudební složka letošního ročníku je téměř výhradně zaměřena na novodobé světové premiéry děl zachovaných v lichtenštejnské kroměřížské sbírce s použitím historických nástrojů. Patří k nim soubor duchovních děl vídeňského dvorního skladatele Pietra Andrei Zianiho, které zazní na čtvrtečním zahajovacím koncertě souboru Societas incognitorum Eduarda Tomaštíka.
Páteční večer připomene letošní dvojité výročí Carla Dittersez Dittersdorfu. „Proto jsme se rozhodli pro novodobé provedení vokálně instrumentálního monumentu serenaty Il tribunale di Giove z roku 1774, jejíž partitura je dochovaná v Londýně. V kroměřížském archivu je uložena také pozůstalost po Josefu Antonínu Štěpánovi, učiteli klavíru dětí císařovny Marie Terezie. Z jeho prací jsme pro letošní uvedení v zahradách vybrali cembalový koncert C dur,“ uvedl organizátor festivalu Karel Valenta. Tyto skladby provede Ensemble Damian se sólistou Martinem Smutným pod vedením Tomáše Hanzlíka, který je hudebním dramaturgem festivalu Hortus Magicus a zároveň editorem všech skladeb na festivalu provedených.
Sobotní odpoledne bude patřit novodobým premiérám triových sonát od Zianiho, Vejvanovského, Bertaliho a jiných v podáníCastelcorn Ensemble z Francie. Hudební část festivalu pak vyvrcholí večer premiérou Zianiho opery L´Elice, k níž se v Kroměříži zachovala partitura závěrečného baletu Johanna Heinricha Schmelzera. Po představení čeká návštěvníky unikátní noční podívaná, kdy bude následovat inscenovaný přechod z Velkého skleníku k Rybníčku za doprovodu hudby a kejklířů a poté bude následovat barokní ohňostroj s hudbou ailuminace s baletem, ohňovou show a instalace obřích zrcadel na vodní hladině.
V neděli odpoledne bude v centru pozornosti dílo Pavla Josefa Vejvanovského, který působil na dvoře biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna jako kapelník a trubač. Jeho dosud neznámé duchovní skladby vznešeného a patetického francouzského stylu provede Czech ensemble baroque Romana Válka.
Barokní houpačka, kostýmy a hry
Speciálně pro festival vyrobená replika několikametrové barokní houpačky je součástí programu pro rodiny s dětmi, které si také budou moci zahrát kuželky, osvěžit se vodními tryskami, nalézt cestu v bludišti nebo si půjčit barokní kostým. „Rád bych také veřejnost pozval na křest obří houpačky, který se koná v pátek v pravé poledne,“ doplnil Karel Valenta.
Námětem organizované části her pro děti je nová kniha o Květné zahradě s názvem Tajemství Libosadu. Na osmi stanovištích budou plnit úkoly a číst si z knihy v místech, kde se příběh odehrává. Hlavního hrdinu příběhu Roberta přenesly stromy ze současnosti do barokního období. Totéž mohou zažít i návštěvníci, protože festival Hortus Magicus nabízí příležitost cestovat v čase. Iluzi podtrhne půjčovna kostýmů s dámskými, pánskými i dětskými doplňky, které zájemci najdou o víkendu u Ptáčnice.
Přivonět, obdivovat a něco se naučit – to je originální floristika
Květná zahrada slavnostně vyzdobená týmem zahradníků, floristů a aranžérů navodí také atmosféru baroka. Renomovaní floristé ve svých uměleckých dílech zachytí a ztvární alegorie příběhů, které se tematicky prolínají nejen letošním ročníkem festivalu, ale Květnou zahradou jako takovou.
Tým zahradníků pod vedením Jiřího Martínka oživí formou florálních objektů sochy čtyř lovců u Králičího kopce, ztvárněné jako alegorie čtyř světadílů, které doprovázejí bohyni lovu Dianu. Aranžéřinechají ožít příběh z Ovidiových Proměn o krásné nymfě Kallistó, který je ústředním motivem hlavního představení – Zianiho opery L´Elice. Součástí stálého programu festivalu bude i aranžérská dílna, kdy se návštěvníci pod vedením floristů mohou stát spolutvůrci květinové výzdoby.
Ve spolupráci s výstavištěm Floria vyzdobífloristénejen Květnou zahradu, ale také dva kroměřížské kostely – Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, kde se uskuteční některé koncerty.
Barokní zážitky prochází i žaludkem
Občerstvení na festivalu v Holandské zahradě po všechny dny zajišťuje olomoucká restaurace Lobster. Navíc mohou návštěvníci nahlédnout do umění pokrmů barokní kuchyně šéfkuchaře Richarda Klemeše, které budou připravovány několikrát během dne jako cooking show. Vytříbené chutě se dobře snoubí s výběrovými víny, a tak bude pro zájemce připravena degustace s výkladem enologa a také místním výrobcem Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž.
Zajištění dopravy
Návštěvníci mohou využít za 50 korun parkování u výstaviště Floria, odkud bude jezdit na festival autobus zdarma. Speciální linka povede z výstaviště přes Masarykovo náměstí (Justiční akademie) do Květné zahrady a zpět v pravidelných intervalech po celý den.
Trochu jako loni, protože tam byla skvělá atmosféra. A trochu jinak. Protože máme nové nápady a na…
Nová talk show Ivany Plíhalové vznikla v lednu v produkci Divadla na Šantovce. Po velmi úspěšné…
Přes 15 tisíc. Takový byl počet návštěvníků, kteří se během uplynulého víkendu od pátku 18. do…
Stovky modelů i návštěvníků. Tak o víkendu vypadal prostor uvnitř a kolem pavilonu A olomouckého…
Rosnička včera úspěšně absolvovala zkušební jízdu a je připravena na sobotu 19. března, kdy se s ní…
Poté, co minulý čtvrtek proběhla akce na podporu Ukrajiny na olomouckém Žižkově náměstí, kde má…