Zde může být vaše reklama.

Koncert na podporu Moravské filharmonie navštívily tisíce lidí

Koncert na podporu Moravské filharmonie navštívily tisíce lidí

foto: Archiv redakce

21. 05. 2024 - 13:35

Olomoučtí filharmonici uspořádali včera v letním kině protestní koncert, na němž se vymezili proti plánům města sloučit Moravskou filharmonii s Moravským divadlem pod hlavičku jedné organizace. Připojili se k nim hudebníci Jaroslav Hutka, Janek Ledecký, Dagmar Pecková či Jiří Pavlica. Významná podpora přišla i ze strany veřejnosti, amfiteátr byl totiž zaplněn do posledního místa.

Hudební akcí, na které bylo cca 2 500 návštěvníků, vyvrcholila kampaň odborářů, kteří dlouhodobě poukazují na případné negativní důsledky integrace těchto dvou významných kulturních institucí.

Česká společnost není v pořádku, když se ruší symfonické orchestry s tradicí," uvedla operní pěvkyně Dagmar Pecková. S filharmoniky na pódiu vystoupil například také Jiří Pavlica s částí Hradišťanu. "Jsme přesvědčeni, že kultura v naší zemi vždy znamenala hodně," vzkázal posluchačům. Závěr večera patřil Janku Ledeckému, který publikum roztančil a rozezpíval. Hudebníci vystoupili bez nároku na honorář, i vstupné na koncert bylo dobrovolné. Vystoupení umělců i slova na podporu kulturní organizace publikum doprovodilo dlouhým potleskem.

foto ČTK

Samotné olomoucké filharmoniky přitom hojná účast překvapila. "Ta účast je opravdu extrémní. Já si to vykládám tak, že Moravská filharmonie je téma, které rezonuje a které lidi zajímá," řekl  ředitel MFO Jonáš Harman.

Filharmonici na pódiu před zaplněným amfiteátrem několikrát zopakovali, že město chce sloučit neslučitelné a celá transformace podle nich není dobře připravena. "V této chvíli nejde o slučování orchestru, ale institucí. Nicméně jedno z velkých rizik je potenciální upozadění značky jedné či druhé z institucí a budoucí vývoj politických garnitur," řekl dále médiím ředitel MFO. Řada návštěvníků na místě podepisovala petici, která už zhruba rok koluje po městě. Petiční archy dosud podle jejího zakladatele Milana Ludvíka podepsalo na 5000 lidí.

Zástupci města se z účasti omluvili. Náměstek pro kulturu Viktor Tichák (Piráti) médiím řekl, že koncert je sice hezká forma protestu, obsah však podle něj není pravdivý. "Protestní akce se jmenuje Zachraňte Moravskou filharmonii, přitom nikdo Moravskou filharmonii neruší, nikdo ji neomezuje. Naopak do zřizovací listiny dáváme garance na dlouhodobé udržitelné fungování," uvedl před pár dny Tichák.

foto ČTK

S tím nesouhlasí přední český profesor muzikologie Jan Vičar. Na pódiu během akce prohlásil: „Mám obavu, že připravované sloučení Moravské filharmonie s Moravským divadlem, bude předstupněm jejich splynutí, tedy pohlcení filharmonie divadlem. Jednou se totiž mezi politickou reprezentací může objevit silná osobnost, která si řekne: proboha, proč má jedna instituce dva orchestry? Udělejme jeden“. Známý profesor se tedy obává, že status, který bude nadále zaručovat, že filharmonie a divadlo budou mít stále svou značku, se může lehce na návrh budoucí politické reprezentace snadno změnit. „Kvalifikovaným protiargumentů nebude přáno sluchu, tak jako tomu je letos,“ obává se Vičar.

 

 

 

Další články