Lanýžové degustační menu

Jsme alternativa vůči zavedeným stranám, říká lídr Volby OK Jiří Kudláček

Jsme alternativa vůči zavedeným stranám, říká lídr Volby OK Jiří Kudláček

29. 07. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Krajské volby se blíží, příští týden již dojde k registracím kandidátek. Kromě tradičních stran se o hlasy voličů ucházejí i zcela nové projekty, mezi nimi také kandidátka Občané pro Olomoucký kraj – volba OK. Nové hnutí přemlouvalo ke kandidatuře současného hejtmana Rozbořila, ten to všal odmítl a zůstává členem sociální demokracie. Volbu OK tak do voleb vede starosta města Hranice Jiří Kudláček. Ten poskytl Hanáckému Večerníku rozhovor.

O tom, že do krajských voleb se chystá hnutí Volba OK se mluví již delší dobu. Poprvé o tomuto hnutí bylo slyšet v březnu, kdy se šířily informace, že za hnutí bude kandidovat současný hejtman Jiří Rozbořil, který je obviněný z korupčního jednání. Právě tato skutečnost brání tomu, aby znovu kandidoval za domovskou ČSSD, protože sociální demokracie zakazuje kandidaturu politikům obviněným z korupčního jednání. Rozbořil však tyto spekulace odmítl.

Nyní se ambiciózní skupina opět dostala do povědomí – rozjíždí nákladnou kampaň, jedná s novináři, představuje první kandidáty.

Hnutí do voleb vede hranický starosta Jiří Kudláček, donedávna ještě člen Babišova ANO 2011, které opustil letos v květnu. Důvodem bylo mimo jiné sestavování kandidátek, podle lídra krajského ANO Ladislava Oklešťka šlo o „neukojené ambice“.

V rozhovoru pro Hanácký Večerník Kudláček přiznal, že si váží obviněného Rozbořila nebo že si dovede představit koaliční spolupráci s Komunistickou stranou Čech a Moravy.

 

Tváříte se jako nové hnutí nových tváří, ale o spolupráci jste jednali s hejtmanem Rozbořilem a vaše webové stránky provozuje jeho synovec... Jak tomu rozumět?
Hnutí " OBČANÉ PRO OLOMOUCKÝ KRAJ - volba OK" bylo registrováno v letošním roce. Částečně je složeno z lidí v komunální politice zkušených a z lidí, kteří mají potřebné odborné znalosti, ale veřejnou práci ještě nedělali. Několik měsíců zpětně byla účast současnému hejtmanu panu Jiřímu Rozbořilovi nabízena, protože si jeho práce a zkušenosti vážíme. Tuto nabídku nepřijal.

Říkáte, že si vážíte hejtmana Rozbořila. Je podle Vás vhodné, aby zůstal ve funkci, když je obviněný z korupce?

Stávající hejtman pan Jiří Rozbořil byl obviněn. Do dnešního dne žádná policejní složka ani státní zastupitelství nepředložila jakýkoli důkaz. Do spisu nahlédli obhájci hejtmana a také nezávislá média. Konkrétně paní novinářka Slonková, která by případná zjištění zveřejnila. Bylo konstatováno, že žádný důkaz neexistuje. V této věci byla podána žádost o zproštění obžaloby. Nejvyšší soud rozhodl, že sečká na ukončení vyšetřování. Do doby předložení důkazů je pro mě rozhodující provedená práce a ta je pro kraj přínosná. Případné zneužívání  aktu obvinění  považuji u veřejných osob za politikaření a mělo by být upraveno zákonem. Veřejnou osobu křivé obvinění významně poškozuje a případně přijatý postup by měl zavést praxi, kde je nutné prokázat dozorujícímu soudci nezvratný důkaz. Teprve poté by mělo být možné vznést obvinění.

V programu píšete "říkáme jednoznačné „NE“ detenčnímu zařízení v Olomouckém kraji". Není to docela solidní populismus, zejména v situaci, kdy se žádné detenční zařízení v Olomouckém kraji nechystá?
Mezinárodní situace je dnes prokazatelně destabilizovaná a bude vyžadovat řešení. Dnes je třeba lidem říci, jaké názory v budoucnu budou ovlivňovat tyto rozhodnutí. My poukazujeme na to a v jakém rozsahu nebyly zajištěny potřeby našich občanů. Jaká je historická návaznost na islám. Ze všech těchto důvodů nebudeme podporovat řešení vedoucí ke snižování bezpečnosti, k růstu
nákladů v čerpání sociálních fondů. Nebudeme podporovat ústup z našich tradičních hodnot, budeme ochraňovat naši státnost a územní celistvost. Nejdříve je třeba naplnit důchodové fondy. Zajistit funkční imigrační politiku a stanovit jasná pravidla pro případné využití chybějící pracovní síly, pokud bude takováto potřeba jasně doložena. Česká republika dnes v takovéto situaci není.

S čím před voliče předstupujete?
Jsme občanská kandidátka lidí z různých odvětví, které spojuje stejná věc: chtějí pro svůj kraj, místo kde žijeme a kde vyrůstají naše děti, to nejlepší. Jsme úspěšní ve svých oborech, máme za sebou reálné výsledky a umíme lidem pomoci. Naše občanská iniciativa vznikla jako alternativa k současným velkým a zavedeným stranám, které né vždy mají odborný potenciál pro zajištění lokální a krajské samosprávy. Pohybujeme se v politickém středu. Nepolitikaříme, jen chceme věci dělat pro 636 tis. občanů našeho kraje.

Jak se cítíte ideologicky - zastáváte spíše pravicový pohled, že stát se nemá nikam vměšovat anebo levicovější, že stát, potažmo kraj má určité jevy regulovat?
Tato otázka by vyžadovala rozbor co je levicová a co je pravicová politika. Nejsem zastáncem názoru, že vše vyřídí volná ruka trhu. Narozdíl od firemní kultury, kde vše je podřízeno maximalizaci zisku, veřejná sféra zajišťuje výchovu dětí a mládeže, připravuje podmínky pro život hendikepovaných lidí a musí zajistit seniory po odchodu z aktivního pracovního procesu. Dále je nutné zajišťovat dopravni integrovanou obslužnost a udržovat, či opravovat společně potřebné věci. Silnice, dětská hřiště, parky. Stát také musí zajistit ochranu proti povodním a budovat integrovaný záchranný systém, ve kterém funguje celá řada složek od policie až po dobrovolné hasiče.
Jako velitel městské policie a také předseda bezpečnostní rady se domnívám, že je mnoho oblastí do kterých státní správa i samospráva zasahovat musí. Při samotném řízení měst i kraje rozdělení na politiky levicové a pravicové není příliš významné. Pro konkrétní plnění úkolů je potřeba odborné veřejnosti a pracovitosti.

Kolik chystáte vložit do kampaně a bude vaše financování transparentní?

Na volební a informační kampaň vynaložíme od 1 do 1,5 mil. Kč. Naše financování má na starosti právní kancelář a vede transparentní účet dle zákona.

S kým byste si koalici představil a s kým ne? Spolupracovali byste s KSČM?

Koalice se uzavírají po volbách. Lidé vyhodnotí programy a připravenost jednotlivých subjektů. Z naší strany také musí po volbách dojít, v případě vstupu do zastupitelstva, k vyhodnocení jiných programových prohlášení. Na základě těchto kroků se budeme rozhodovat o spolupráci s jinými subjekty. KSČM je dnes stranou demokratického spektra,  nabízí taktéž připravené politiky a musí se počítat s návrhem programu, který podporuje významná část občanů Olomouckého kraje.

Děkuji za rozhovor.

 -jač-

 

Čelo kandidátky:
1) Jiří Kudláček, 57 let, starosta města Hranice
2) Milena Hesová, 52 let, předsedkyně krajské seniorské rady
3) Silvie Sofková, 38 let, advokátka

4) Viktor Kohout, 43 let, místostarosta - Litovel
5) Pavel Fešar, 47 let, manažer
6) Radim Voštinka, 42 let, ředitel školy

Další články